صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

dr.daeer, [۰۶.۰۱.۱۷ ۲۳:۳۶]
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

رفع بسیاری از نابسامانی های عرصه سلامت در سایه اجرای طرح آمایش

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با ابراز رضایت از طرح آمایش سلامت در کشور، رفع بخش زیادی از نابسامانی های آموزشی، پژوهشی و حتی خدماتی عرصه سلامت در استان ها را از ثمرات اجرای این طرح برشمرد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، محمدرضا مخبر دزفولی، روز پنجشنبه شانزدهم دی 95  درشانزدهمین کنگره سالانه متخصصین پوست ایران اظهار کرد: ذیل نقشه جامع علمی کشور، نقشه سلامت کشور با مشارکت وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی طراحی شده است و هریک از این دانشگاه ها، ماموریت های خود را منطبق با نقشه سلامت و نقشه جامع علمی کشور تدوین کرده اند و وزارت بهداشت در این زمینه ها پیشروتر از وزارت علوم است.
وی افزود: طرح آمایش عرصه سلامت از یکسال قبل در کشور آغاز شده است و اخیرا وزیر بهداشت و معاون وزارتخانه در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، گزارش روند ماموریت گرا کردن دانشگاه های علوم پزشکی را ارائه کردند.
مخبر دزفولی با بیان اینکه طرح آمایش آموزش عالی در وزارت علوم، امسال تصویب شده است، ابراز امیدواری کرد تا سال آینده، اولین گزارش های این طرح ارائه شود.
وی تصریح کرد: اجرای طرح آمایش سلامت در استان ها موجب هم افزایی و بالا رفتن انرژی و توانمندی های موجود شده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رشد و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در سی و چندسال اخیر را یادآور شد و گفت: امروز دنیا روی توانمندی های علمی و فناوری ایران حساب باز می کند و کشوری که تا قبل از انقلاب یا حتی اوایل انقلاب از نظر تولید علم در حد سه صدم درصد در رتبه های بین المللی قرار داشت و گاهی تولیدات ما با عراق به صورت مشترک گزارش می شد، امروز به جایی رسیده است که 1.5 درصد تولید علم دنیا را به عهده دارد.
وی ادامه داد: همه پایگاه های علم سنجی دنیا به توانمندی ایران اذعان دارند و همه متخصصان، نخبگان، دانشمندان و دانشجویان در رسیدن به این نقطه و دستاورد بزرگ، سهیم و شریک هستند.
استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: تحولات شگرف حوزه پزشکی در شرایطی اتفاق افتاده است که حتی تا 2 دهه قبل، میلیون ها دلار هزینه رفتن افراد به خارج کشور برای دریافت خدمات درمانی می شد.
وی تاکید کرد: توفیقات علمی ایران به تولید مقاله محدود نمی شود و در زمینه های کاربردی نیز موفقیت های چشمگیری به دست آمده است و ایران نه تنها در تولید دانش که در تبدیل این یافته های علمی به وضعیت های فناورانه و کاربردهای آنها در حوزه های مختلف، کشور موفقی است.
مخبر دزفولی درعین حال اظهارکرد: نگاهی واقع بینانه به شرایط داریم و اصلا مدعی نیستیم که می توانیم با کشورهای تراز اول دنیا در این زمینه رقابت کنیم ولی قادریم مشکلات خود را حل کنیم.
وی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور را جزو موفق ترین ها در عرصه تحولات علمی کشور دانست و گفت: در دانشگاه های زیرمجموعه وزارت بهداشت، حدود 17 تا 18 هزار عضو هیات علمی، حدود 48 دانشکده و بین 170 تا 180 هزار دانشجو داریم که همه اینها در کنار خدمات رسانی، کار علمی و آموزشی انجام می دهند.
مخبر دزفولی ادامه داد: تقریبا نزدیک 30 درصد تولید علم کشور مربوط به حوزه پزشکی است درحالیکه از حدود پنج میلیون دانشجوی کشور، 180 هزار تن ، دانشجوی علوم پزشکی هستند و از 160 تا 170 هزار عضو هیات علمی کشور، 17 تا 18 هزار تن، عضو دانشگاه های علوم پزشکی به شمار می آیند و این امر نشانگر بالا بودن سطح کیفیت، کیفیت و توانمندی و ظرفیت های تولید علم در وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی است.
وی بر لزوم قدرشناسی از نخبگان و دانشمندان تاکید کرد و گفت: اصلی ترین عنصر پیشرفت و تحول در کشورها نیروی انسانی آنهاست و معتقدیم هر آسیبی که به نیروی انسانی نخبه وارد شود به کشور آسیب خواهد زد.
مخبر دزفولی، اهتمام و توجه ویژه مقام معظم رهبری نسبت به داشته های علمی و نیروی انسانی کشور را یادآور شد و گفت: موضوعات مربوط به علم و فناوری و پیشرفت علمی کشور، همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است و باید از این ظرفیت استفاده شود.
وی به برخی موانع در مسیر پیشرفت علمی کشور اشاره کرد و گفت: بعضا کج سلیقگی هایی اتفاق می افتد ولی نمی تواند مانع پیشرفت شود و گاهی درون نظام سلامت شاهد تعارض هایی هستیم که به نفع مجموعه سلامت کشور نیست و باید دست اندرکاران، این مشکلات را حل کنند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: طرح بزرگ تحول سلامت در کشور در دست اجراست که ممکن است اشکالاتی هم داشته باشد ولی باید دست به دست هم دهیم تا این اشکالات مرتفع شود.
وی تاکید کرد: ‌بدون تردید، مسئولان وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی و سیاستگذاران عرصه سلامت بدون حضور و مشارکت انجمن های علمی تخصصی نمی توانند کاری انجام دهند و بسیاری از کارها زمین می ماند.
وی خطاب به این جمن های علمی تخصصی کشور نیز گفت: درد دل و گلایه کافی نیست و اگر کمبودی وجود دارد وارد میدان شوید و هم مشکلات و هم راهکارها را ارائه دهید، در غیراینصورت هیچ اتفاقی نمی افتد زیرا مسئولان اجرایی در میان مشغله و گرفتاری ها ممکن است از نیازهای شما غفلت کنند.
شانزدهمین کنگره سالانه متخصصین پوست ایران از 15 دی ماه در محل هتل المپیک تهران گشایش یافت و تا فردا (17 دی) ادامه دارد.
متخصصان ایرانی و خارجی حاضر در این دوره از کنگره به بحث و تبادل نظر درباره آخرین یافته های علمی در زمینه های بیماری های التهابی و نئوپلاستیک پوست، درماتوسرجری، کاسمتیک درماتولوژی، پوست و سلولهای بنیادی و کاربردهای نوین آن و همچنین آخرین دستاوردهای دارویی در زمینه جوان سازی پوست می پردازند.


٠٩:٤٣ - شنبه ١٨ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧    /    تعداد نمایش : ٦٦٠ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر: